Blog arşivi

ilebayservis

Buzdolabında Terleme Sorunu – Buzdolabı Neden Terler?

Buzdolabı insanların en çok kullandığı ve ihtiyaç duyduğu eşyaların başında gelir. Bu nedenle bu ürünlerin düzenli bakımlarının yapılması, sağlıklı bir şekilde çalışması ve anlaşılması gerekir. Buzdolapları, içerisinde barındırdığı soğuk hava sayesinde bakterilerin üremesini engeller ve yiyecekleri uzun süre saklayabilir. Ancak zaman zaman bazı sorunlar meydana gelir. Bunların başında da buzdolabı terleme problemi vardır.

Uluslar arası standartlara göre buzdolaplarının içerisindeki yüzeyde su damlalarının bulunmaması gerekir. Belirli hava şartları veya kullanım farklılıklarından dolayı zaman zaman bu sorunla karşılaşmak doğaldır. Buzdolabı terlemesi olarak isimlendirilen bu sorun, farklı nedenlerden dolayı oluşmuş olabilir.

Buzdolabı Dış Camında Buğulanma

Aşağıdaki nedenlerden dolayı, buzdolabı dış camında buğulanma söz konusu olabilir. Hem iç hem de dış bölümlerde buğulanma veya terleme gözlenmesi bazı sorunlar olduğuna işaret eder.

 • Hava sıcaklığının yüksek olması
 • Buzdolabının doğrudan güneş ışığına maruz kalması
 • Buzdolabının sıklıkla açılıp – kapanması
 • Fitillerinde çürüme veya deforme olması
 • Kapağı açık bir şekilde sıvı unutulduğunda

Bu durumlar söz konusu ise buzdolabında terleme sorunu ile karşılaşmak kaçınılmazdır. Ancak yine de teknik servisten bu konuyla ilgili destek almanı, bu sorunun neden oluştuğu konusunda emin olmalı ve gerekli önlemleri almanız gerekir.

Buzdolabında Terleme Problemi

 1. Buzdolabında gerçekleşen terleme, aslında bir hal değişimidir. Buzdolabı içerisinde bulunan su buharının yoğuşması, su damlacıklarının meydana gelmesine neden olur. İlk olarak nemlenme olarak oluşan bu durum daha sonra su damlacıkları halini alır.
 2. Buzdolabı kapısının sık sık açılıp kapatılması demek, dışarıdaki sıcak havanın sürekli olarak buzdolabına girmesi demektir. Bu da buzdolabında terleme nedenlerinin başlıcasıdır. Bunun önüne geçmek için buzdolabı kapaklarının sık sık açılmaması ve ayrıca aralık bırakılmadığından da emin olunması gerekir. Sürekli olarak açılıp kapanması buzdolabının fazla enerji harcamasına ve sıcak hava ile temas eden yiyeceklerin daha kısa sürede bozulmasın neden olacaktır.
 3. Buzdolabı üzerindeki lastik contanın gevşemiş veya aşınmış olması, buzdolabı içerisine sıcak hava girmesine neden olur. Bu da buzdolabı bakımının ne kadar önemli olduğu, conta değişimi yapılmadığında ne tür sorunlarla karşılaşılacağının habercisidir. Lastiklerdeki deformasyonlar sıcak havayı içeri sokacak ve buzdolabında yine terleme oluşacaktır.
 4. Buzdolabına tencere, tava veya herhangi bir kap içerisinde yemek koyulmadan önce soğumasını beklemenin bir sebebi vardır. Buzdolabı içerisine koyulan sıcak yemek, buzdolabında terlemeye sebep olur. Sıcak yemeklerde buharlaşma devam eder. Bu nedenle yemeklerin soğuması beklenmelidir.

Görüldüğü gibi buzdolabında terleme sorunu için birçok farklı neden olabilir. Bu nedenler size mantıklı gelmiyorsa ve terlemenin teknik bir sorundan dolayı oluştuğunu düşünüyorsanız, en yakın teknik servis ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Buzdolabındaki herhangi bir arızadan dolayı terleme oluşuyor olabilir.

Buzdolabı Dış Yüzeyi Terleme Yapıyor, Ne Yapmalıyım?

Hava sıcaklığının düşük olduğu günlerde, buzdolabında herhangi bir sorun olmasa bile dış yüzeyinde terleme oluştuğu görülebilir. Bu durum nemliliğin yüksek olduğu hava sıcaklığından dolayı kaynaklanmaktadır. Sorunun nem oranından kaynaklandığını tespit ettiyseniz; enerji tüketiminde de azalma sağlayacak olan termostatın en sıcak seviyeye ayarlanması tavsiye edilir.

Eğer normal sıcaklık derecesi ve nemlilik oranının olduğu günlerde buzdolabı dış yüzeyinde terleme oluyorsa, bakım zamanı gelmiş olabilir. Buzdolabındaki sorunun tespiti ve bakımının yapılması için teknik servis ile iletişime geçebilirsiniz. Dış yüzey terlemesi yani harici terleme; buzdolabı duvar sıcaklığının çok düşük seviyede olmasına neden olarak zayıf veya kusurlu yalıtımdan dolayı oluşuyor olabilir. Hatta buzdolabı duvarına hava sızdıran bir kauçuk şerit de aynı sorunun nedeni olabilir. Termostat ve kompresördeki sorunlar da aynı şekilde buzdolabı dışındaki terlemeye neden olabilir. Bu nedenle emin olmadığınız anlarda mutlaka bir teknik servis ile iletişime geçmeniz önerilmektedir.

Buzdolabı İç Yüzeyi Terleme Yapıyor, Ne Yapmalıyım?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi; buzdolabı içerisindeki terleme, buzdolabı içine sıcak havanın bir şekilde sızabiliyor olmasından kaynaklanabilir. Kapıdaki lastik şeridin nem süzememesi nedeniyle, aşınmasından dolayı içeriye sıcak hava sızdırması nedeniyle buzdolabında terleme meydana geliyor olabilir.

Ayrıca sık sık kapısının açılması, sıcak yemek koyulması, ağzı açık sıvı koyulması da aynı soruna neden olan davranışlardandır.

Buzdolabı Terlemesini Engellemek İçin Ne Yapmalıyım?

 • Kapağı olmayan sıvı veya gıda yerleştirmeyin!
 • Termostatı soğuk günlerde minimuma, sıcak günlerde maximuma getirin!
 • Buzdolabı bakımı yaptırın!
 • Buzdolabı lastik şeritlerini düzenli olarak değiştirin!
 • Buzdolabının düzgün monte edildiğinden emin olun!
 • Doğrudan güneşe maruz bırakmayın!
 • Buzdolabını sıklıkla açıp kapamayın!
 • Buzdolabı kapağının tam olarak kapandığından emin olun!

ilebayservis

“Buzdolabım Soğutmuyor” Sorunu: Ne Yapabilirim?

Buzdolabı ile ilgili sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi soğutma sisteminde meydana gelen çalışmama durumudur. Hatta Google üzerinde yapılan araştırmalarda en çok karşılaşılan aramalar tamamen “buzdolabım soğutmuyor ne yapabilirim?” üzerine kurulur. Bu nedenle bu sorunun nedenleri ve varsa çözümleriyle ilgili sizlere bilgi vereceğiz.

Eğer bir buzdolabında soğukluk sorunu mevcutsa, kısa süre içerisinde yiyecekleriniz bozulacak demektir. Bu sorunun farklı nedenleri vardır.

Buzdolabım Neden Soğutmuyor?

No-frost buzdolabı soğutmama sorunu veya diğer özelliklere sahip buzdolaplarında soğutmama sorunu, sık karşılaşılan sorunlardandır ve bunun farklı nedenleri vardır. Bunlar; elektrik devresi, buzdolabı kapağı veya buzdolabının içerisinde yer alan boru sistemlerinden kaynaklanıyor olabilir.

Fan motorunda sorunlar olabilir veya hava akış kanallarını tıkayacak kadar buzlanmalar oluşmuş olabilir. Hatta daha teknik anlatımlar gerekirse, kompresör presyonlarında zayıflık, sistem içerisinde akışkan ve soğutucu gazın yer almaması da söylenebilir. Bazı buzdolabı sorunları tespitlerinde ise soğutmama sorununun nedeninin kapaklarının açık kalmış olabileceği ve karlanma yapmış olabileceği de söylenmiştir. Kart veya kit grubunda da arıza olabilir. Buzdolabı modelleri göre farklı sorunlar meydana gelebilir. Peki bu sorunlarla nasıl baş edeceksiniz?

Buzdolabım Soğutmuyor Ne Yapmalıyım? Evde Buzdolabı Sorunu Çözme Yöntemleri

Eğer siz de yukarıdaki sorunlardan herhangi bir tanesi nedeniyle buzdolabınızda soğutma problemi yaşıyorsanız, öncelikle dolabınızın içini tamamen boşaltın. Soğutma sorununuz için aşağıdaki maddeleri uygulayın:

 • Boşalttığınız dolabın fişini çekin.
 • 4 saat bekleyin. (Buzdolabının kapağı açık olmalıdır.)
 • 4 saat sonra fişini takın ve soğutma durumunu kontrol edin.
 • Kapak ve kapak lastiklerini kontrol etmeyi unutmayın.
 • Buzdolabı lastikleri esnekse dışarıdan hava alıyor demektir.
 • Soğutma sorunu buzdolabı lastiklerinden kaynaklanıyor olabilir.
 • İç kısımda yer alan düğmeye bastığınızda ses gelmiyorsa üst fan çalışmıyor demektir.

Buzdolabı Lastiklerini Nasıl Kontrol Ederim?

Buzdolabı lastiklerinin gevşeyip gevşemediğini kontrol etmek için işte size basit bir yöntem:

Lastiklerin esnek olup olmadığını anlamak için dolabı kapatmadan lastikler arasına bir tane kağıt koyun ve daha sonra dolabı kapatın. Eğer buzdolabı kapağını kapadıktan sonra o kağıt kolaylıkla çekilebiliyorsa, lastikleriniz gevşemiştir ve değişme vakti gelmiştir. Bunun için en yakın yetkili servisten destek almanızı öneririz. Çünkü buzdolabı soğutma sorunu tamamen lastiklerin gevşemesinden dolayı kaynaklanıyordur. Yetkili servislerden genel bir kontrol yaptırmasını ve yeni bir buzdolabı almaktan kurtulmayı isteyebilirsiniz.

Buzdolabı Fanı Çalışmıyor: Buzdolabı Fanından Ses Gelmiyor Ne Yapabilirim?

Eğer buzdolabınız içerisinde yer alan fan düğmesine bastığınızda ses gelmiyorsa, fanı çalışmıyordur ve bu da soğutma sorununun tetikler. Bu nedenle fan kontrol veya değişimi için mutlaka yetkili servise başvurmanız gerekmektedir.

Buzdolabınız için yetkili servisten bilgi ve fiyatlandırma alabilirsiniz!

Buzdolabı Servisi / Tamiri İçin TIKLAYIN

Buzdolabı Bölümlerine Göre Sorunlar Değişebilir

 • Buzdolabı Alt Kısmı Soğutmuyor: Teknik servisten destek almadan önce sorunun nedeni veya çözülüp çözülmeyeceğiyle ilgili kendiniz kontrol etmek isteyebilirsiniz. Bu aşamada yukarı bahsettiğimiz maddeleri gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. Ancak dolabı çalıştırırken dolap kapağının kapandığından emin olmak gerekir. Buzdolabı çalışıyor ama soğutmuyor diyorsanız; bunun nedeni üst kısımdaki fanların çalışmaması olabilir. Bu fan çalışmadığında rezidanslar ısınır ve yanar. İç bölümdeki düğmeye basarak fanların çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • Buzdolabı Üst Kısmı Soğutmuyor: Tüketici tarafından yapılan yukarıdaki müdahaleler sonuç vermiyorsa, buzdolabında daha büyük sorunlar oluşturmamak için muhakkak yetkili servis ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Teknik servis, gerekli kontrolleri yaptıktan sonra; buzdolabı filtresinde tıkanma, buzdolabı kompresör arızası, buzluğun arkasında bulunan evaporatörün kar kaplanması, rezidans yanması gibi sonuçlar çıkarabilir. 

Unutmayın ki; teknik servis ile buzdolabı sorununuzu kalıcı olarak çözebilirsiniz. Buzdolabı fiyatlarının yüksek olmasından dolayı ise birçok kullanıcı, mevcut buzdolapları için gerekli bakım ve onarım işlemlerini yaptırma konusunda yetkili servislerden destek almaktadır.

Teknik Servise Gitmeli Miyim?

Teknik servise gitmeden önce buzdolabınızdaki sorunları anlatarak, tahmini fiyatlandırma ve iş süresi ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Buzdolabı soğutma sorununun nedenine göre teknik servisten farklı fiyatlandırmalar alırsınız. Bu tür ürünlerin uzun süre kullanılması planlandığı ve aynı zamanda buzdolabı fiyatlarındaki artışlar nedeniyle, teknik servis ile çok daha düşük bir maliyete bu gibi hizmetlerin alınması, buzdolabınızın ömrünü uzatacak ve sağlıklı bir kullanım oluşturulacaktır. Bu nedenle eğer evde buzdolabı soğutma sorununu çözemediyseniz, bulunduğunuz lokasyona hizmet veren teknik servislerle iletişime geçmeniz tavsiye edilmektedir.

ilebayservis

Buzdolabı Bakımı Nasıl Yapılır?

Buzdolabı markaları, modelleri ve yaşı gibi faktörler önemli değildir. Her buzdolabının belirli aralıklarla mutlaka bakımının yapılması gerekir. Buzdolabı bakımı ve temizliği, bu ürünlerin ömürlerini uzatır, yiyeceklerinizin daha temiz hava içerisinde muhafaza edilmesini sağlar ve buzdolabı sorunlarının önüne geçilmiş olur.

Buzdolabı Bakımı Nedir?

Marka veya model fark etmeksizin, buzdolaplarının buzlarının çözdürülmesi, temizlenmesi gerekir. Bu da buzdolabı teknik sorunlarının önüne geçmek için en iyi yöntemlerden bir tanesidir. Çünkü kanalların buzla kaplanması, rezidansın ısınması ve hatta yanmasına; temizlenmeyen bölümlerde kirden dolayı oluşabilecek çeşitli sorunlara neden olabilir. Buzdolabı bakımı demek, temiz hava ile korunan yiyecekler, daha uzun ömürlü beyaz eşya kullanımı ve temizlik demektir.

Buzdolabı Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her buzdolabı markasının temizliğe ihtiyacı vardır. Buzdolaplarının temiz ve kuru olması gerekir. Öncelikle birikmiş buzlar temizlenmelidir. Dondurucu bölümünde ince bir tabaka halinde buz olması bile bu durum termostat alıcısını buzdolabının soğukluk derecesi konusunda yanıltacaktır. Oluşan buz kütlesi, termostat üzerindeki soğuğu sabitlediği için buzdolabı fazla efor sarf edecek ve çok çalışacaktır. Bu da kısa süre içerisinde teknik arıza anlamına gelebilir. Buzdolabı, termostatın ölçmesi gereken dereceye ulaşana kadar çalışmaya devam edecektir. Eğer buzdolabınızda bazı sebze-meyve gibi ürünlerin buzlandığını fark ederseniz, bu durum buzdolabının bakımı yapılmamasından dolayı oluşan termostat sorunu nedeniyledir. Buzların temizlenmesi hem tasarruf hem de yiyecekler açısından önemlidir.

Enerji Tasarrufu İçin Buzdolabı Bakımı

Buzdolabı bakımı, yalnızca buzdolabı ömrünün uzatılması, yiyeceklerin korunması gibi faktörler için gerekli değildir. Aynı zamanda buzdolabı içerisindeki buzların belirli aralıklarla temizlenmesi ve diğer bölümlerindeki bakım aşamaları, buzdolabının daha az enerji ile çalışmasını ve sadece gerektiği kadar enerji tüketmesini sağlar. Aksi takdirde; buzdolabı enerji tasarrufu sağlamak yerine daha fazla çalışması gerektiğini düşünecek ve elektrik faturasına yansıyacak kadar sorun oluşturacaktır.

Buzlukta Biriken Buzlar Nasıl Temizlenir?

Buzluklarda bulunan yiyeceklerin çözülmesini ve bozulmasını engellemek için buzlukları temizlerken dikkatli ve hızlı olmak gerekir. Buzluktaki buzları temizlerken yapılan yanlışlardan bir tanesi buzların bıçak gibi kesici aletlerle kazınmasıdır. Bunun yerine bir miktar su ketıl veya demlikte ısıtılır, buzdolabı boşaltılıp fişi çekildikten sonra ısınan su yavaş yavaş dökülere buzdoların hafifçe çözülmesi sağlanır. Ancak çok fazla su dökülmemesi gerekir. Daha sonra çözülen buzlar çıkarılır. Buzdolabının içini temizlemek için kullanılacak temizlik malzemeleri ile buzluk temizlenir. Temizlemenin ardından buzluğun mutlaka güzelce kurulanması gerekmektedir.

Daha sonra buzluğa geri yerleştirilecek donmuş yiyecekleri koyarken, kuru ve temiz bir bezle bu poşetlerin üzerindeki sıvıların da kurulanması ve daha sonra yeni temizlenen buzluğa yerleştirilmesi gerekmektedir.

Buzdolabı Teknik Bakımı Nasıl Yapılır?

Buzdolabının evde temizlenmesi ayrı bir aşamadır, ancak buzdolabı bakımı teknik servisler tarafından sıkça gerçekleştirilen önemli işlemlerden bir tanesidir. Bu gibi bakımlar, buzdolaplarında kalıcı sorunların önüne geçilmesini sağlar.

Yoğuşma Bobinlerinin Yılda 2 Kez Temizlenmesi Gerekiyor

Buzdolaplarında bulunan kondenser bobinler; soğutucu veya donduruculardan ısının alınmasını sağlayan bölümlerdir. Buzdolabının arkasında veya altında bulunabilir. Radyatörlere benzeyen yoğuşma bobinlerinin toz ve pisliklerden dolayı işlevlerini yerine getiremediği olabilir. Bu nedenle buzdolaplarının ısıyı alması zorlaşır ve bu da aslında soğutma sorununun meydana gelmesi demektir. Bu nedenle buzdolabı bakımının en önemli ayrıntılarından bir tanesi yoğuşma bobinlerinin belirli aralıklarla temizlenmesidir.

Bobinlerin temizlenmesi için uzun saplı fırça kullanılabilir. Böylece erişilemeyecek yerlere kolayca erişim sağlanır ve temizlik başarılı bir şekilde gerçekleştir. Bu gibi temizlik aşamalarının teknik servis tarafından yapılması gerekir. Yanlış bir işlem; buzdolabının tamamen bozulmasına neden olur.

Buzdolabı Lastik Kapı Contasını Temizleme veya Değiştirme

Buzdolabı veya derin dondurucunun etrafını çerçeveleyen kauçuktan yapılan contadır. Bu contanın gerekli bakımlarının yapılmaması veya kontrol edilmemesi demek, buzdolabında soğutma sorunu ile karşılaşılması demektir. Birçok buzdolabı sahibinin önemsemediği bu bölümün de buzdolabı bakımı kapsamında önemli olduğunu bilmek gerekir. Belirli aralıklarla lastik kapı contalarının bilinen evrensel bir temizleyici ile temizlenmesi gerekir. Zaman içerisinde bu contaların aşındığı ve sorun meydana getirdiği görülür. Contaların gevşemesi veya yıpranması demek, dışarıda yer alan sıcak havanın buzdolabının içerisine girebilmesi demektir. Bu da yiyeceklerin kısa sürede bozulması anlamına gelir.

Buzdolabı içeride gerekli olan soğuk havayı sağlamak için çok daha fazla enerji harcayacak ve bu durum da faturalara yansıyacaktır. Conta bakımını yaptırmamak her koşulda zarar demektir.

Buzdolabı Kar Eritme – Defrost Nedir?

Dondurucu etrafında birkaç santimetre kalınlığında oluşan buz birikintilerinin yok edilmesi için yapılan çalışmadır. Gıdaları buzdolabından çıkardıktan sonra; termostat kapatılması ve buzdolabının fişi çekilmelidir. Tüm buzlar eridikten sonra buzdolabının içi kuru bir şekilde temizlenmeli ve ardından da cihaz yeniden çalıştırılmalıdır. Buna defrost işlemi denir. Buzdolabındaki kartları eritmek, az enerji ile doğru soğutma sağlamak için önemlidir.

Kendi kendine buzlarını çözen buzdolapları da olabilir. Eğer böyle bir donanıma sahip cihazınız varsa, yukarıdaki işlemi uygulamanıza gerek yoktur. Dondurucu buz çözücü sistemi, herhangi bir don olayı fark ettiğinde bobinlerini ısıtır ve buzu eritir. Oluşan sıvıyı ise bunun için hazırlanan hazneye akıtır. Temizlemek için az miktarda deterjan ve ılık su kullanılabilir.

Buzdolabındaki Kokuyu Gidermek – Deodorize Etmek

Buzdolaplarındaki koku, birçok kullanıcının rahatsız olduğu ve teknik servislerden destek aldığı konular arasındadır. Bu cihazlar için tasarlanan koku giderici ürünleri kullanabilir buzdolabınızı deodorize edebilirsiniz. Kullanıcı deneyimlerine göre bu koku giderici ürünlerin 6 ay kadar ömürleri vardır.

Buzdolabı Su Filtresi Değişimi

Buz yapıcı olarak da bilinen su dağıtım filtresinin en az 6 ayda bir değiştirilmesi gerekmektedir. Buzdolabı bakımı aşamasında en çok kullanılan bölümlerden bir tanesidir. Böylece su dağıtımında sorun olmayan buzdolabı, arızalarını en aza indirir ve soğutma sorunu ile karşılaşmaz.

Call Now ButtonTıkla Ara