Buzdolabı Bakımı Nasıl Yapılır?

ilebayservis

Buzdolabı Bakımı Nasıl Yapılır?

Buzdolabı markaları, modelleri ve yaşı gibi faktörler önemli değildir. Her buzdolabının belirli aralıklarla mutlaka bakımının yapılması gerekir. Buzdolabı bakımı ve temizliği, bu ürünlerin ömürlerini uzatır, yiyeceklerinizin daha temiz hava içerisinde muhafaza edilmesini sağlar ve buzdolabı sorunlarının önüne geçilmiş olur.

Buzdolabı Bakımı Nedir?

Marka veya model fark etmeksizin, buzdolaplarının buzlarının çözdürülmesi, temizlenmesi gerekir. Bu da buzdolabı teknik sorunlarının önüne geçmek için en iyi yöntemlerden bir tanesidir. Çünkü kanalların buzla kaplanması, rezidansın ısınması ve hatta yanmasına; temizlenmeyen bölümlerde kirden dolayı oluşabilecek çeşitli sorunlara neden olabilir. Buzdolabı bakımı demek, temiz hava ile korunan yiyecekler, daha uzun ömürlü beyaz eşya kullanımı ve temizlik demektir.

Buzdolabı Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her buzdolabı markasının temizliğe ihtiyacı vardır. Buzdolaplarının temiz ve kuru olması gerekir. Öncelikle birikmiş buzlar temizlenmelidir. Dondurucu bölümünde ince bir tabaka halinde buz olması bile bu durum termostat alıcısını buzdolabının soğukluk derecesi konusunda yanıltacaktır. Oluşan buz kütlesi, termostat üzerindeki soğuğu sabitlediği için buzdolabı fazla efor sarf edecek ve çok çalışacaktır. Bu da kısa süre içerisinde teknik arıza anlamına gelebilir. Buzdolabı, termostatın ölçmesi gereken dereceye ulaşana kadar çalışmaya devam edecektir. Eğer buzdolabınızda bazı sebze-meyve gibi ürünlerin buzlandığını fark ederseniz, bu durum buzdolabının bakımı yapılmamasından dolayı oluşan termostat sorunu nedeniyledir. Buzların temizlenmesi hem tasarruf hem de yiyecekler açısından önemlidir.

Enerji Tasarrufu İçin Buzdolabı Bakımı

Buzdolabı bakımı, yalnızca buzdolabı ömrünün uzatılması, yiyeceklerin korunması gibi faktörler için gerekli değildir. Aynı zamanda buzdolabı içerisindeki buzların belirli aralıklarla temizlenmesi ve diğer bölümlerindeki bakım aşamaları, buzdolabının daha az enerji ile çalışmasını ve sadece gerektiği kadar enerji tüketmesini sağlar. Aksi takdirde; buzdolabı enerji tasarrufu sağlamak yerine daha fazla çalışması gerektiğini düşünecek ve elektrik faturasına yansıyacak kadar sorun oluşturacaktır.

Buzlukta Biriken Buzlar Nasıl Temizlenir?

Buzluklarda bulunan yiyeceklerin çözülmesini ve bozulmasını engellemek için buzlukları temizlerken dikkatli ve hızlı olmak gerekir. Buzluktaki buzları temizlerken yapılan yanlışlardan bir tanesi buzların bıçak gibi kesici aletlerle kazınmasıdır. Bunun yerine bir miktar su ketıl veya demlikte ısıtılır, buzdolabı boşaltılıp fişi çekildikten sonra ısınan su yavaş yavaş dökülere buzdoların hafifçe çözülmesi sağlanır. Ancak çok fazla su dökülmemesi gerekir. Daha sonra çözülen buzlar çıkarılır. Buzdolabının içini temizlemek için kullanılacak temizlik malzemeleri ile buzluk temizlenir. Temizlemenin ardından buzluğun mutlaka güzelce kurulanması gerekmektedir.

Daha sonra buzluğa geri yerleştirilecek donmuş yiyecekleri koyarken, kuru ve temiz bir bezle bu poşetlerin üzerindeki sıvıların da kurulanması ve daha sonra yeni temizlenen buzluğa yerleştirilmesi gerekmektedir.

Buzdolabı Teknik Bakımı Nasıl Yapılır?

Buzdolabının evde temizlenmesi ayrı bir aşamadır, ancak buzdolabı bakımı teknik servisler tarafından sıkça gerçekleştirilen önemli işlemlerden bir tanesidir. Bu gibi bakımlar, buzdolaplarında kalıcı sorunların önüne geçilmesini sağlar.

Yoğuşma Bobinlerinin Yılda 2 Kez Temizlenmesi Gerekiyor

Buzdolaplarında bulunan kondenser bobinler; soğutucu veya donduruculardan ısının alınmasını sağlayan bölümlerdir. Buzdolabının arkasında veya altında bulunabilir. Radyatörlere benzeyen yoğuşma bobinlerinin toz ve pisliklerden dolayı işlevlerini yerine getiremediği olabilir. Bu nedenle buzdolaplarının ısıyı alması zorlaşır ve bu da aslında soğutma sorununun meydana gelmesi demektir. Bu nedenle buzdolabı bakımının en önemli ayrıntılarından bir tanesi yoğuşma bobinlerinin belirli aralıklarla temizlenmesidir.

Bobinlerin temizlenmesi için uzun saplı fırça kullanılabilir. Böylece erişilemeyecek yerlere kolayca erişim sağlanır ve temizlik başarılı bir şekilde gerçekleştir. Bu gibi temizlik aşamalarının teknik servis tarafından yapılması gerekir. Yanlış bir işlem; buzdolabının tamamen bozulmasına neden olur.

Buzdolabı Lastik Kapı Contasını Temizleme veya Değiştirme

Buzdolabı veya derin dondurucunun etrafını çerçeveleyen kauçuktan yapılan contadır. Bu contanın gerekli bakımlarının yapılmaması veya kontrol edilmemesi demek, buzdolabında soğutma sorunu ile karşılaşılması demektir. Birçok buzdolabı sahibinin önemsemediği bu bölümün de buzdolabı bakımı kapsamında önemli olduğunu bilmek gerekir. Belirli aralıklarla lastik kapı contalarının bilinen evrensel bir temizleyici ile temizlenmesi gerekir. Zaman içerisinde bu contaların aşındığı ve sorun meydana getirdiği görülür. Contaların gevşemesi veya yıpranması demek, dışarıda yer alan sıcak havanın buzdolabının içerisine girebilmesi demektir. Bu da yiyeceklerin kısa sürede bozulması anlamına gelir.

Buzdolabı içeride gerekli olan soğuk havayı sağlamak için çok daha fazla enerji harcayacak ve bu durum da faturalara yansıyacaktır. Conta bakımını yaptırmamak her koşulda zarar demektir.

Buzdolabı Kar Eritme – Defrost Nedir?

Dondurucu etrafında birkaç santimetre kalınlığında oluşan buz birikintilerinin yok edilmesi için yapılan çalışmadır. Gıdaları buzdolabından çıkardıktan sonra; termostat kapatılması ve buzdolabının fişi çekilmelidir. Tüm buzlar eridikten sonra buzdolabının içi kuru bir şekilde temizlenmeli ve ardından da cihaz yeniden çalıştırılmalıdır. Buna defrost işlemi denir. Buzdolabındaki kartları eritmek, az enerji ile doğru soğutma sağlamak için önemlidir.

Kendi kendine buzlarını çözen buzdolapları da olabilir. Eğer böyle bir donanıma sahip cihazınız varsa, yukarıdaki işlemi uygulamanıza gerek yoktur. Dondurucu buz çözücü sistemi, herhangi bir don olayı fark ettiğinde bobinlerini ısıtır ve buzu eritir. Oluşan sıvıyı ise bunun için hazırlanan hazneye akıtır. Temizlemek için az miktarda deterjan ve ılık su kullanılabilir.

Buzdolabındaki Kokuyu Gidermek – Deodorize Etmek

Buzdolaplarındaki koku, birçok kullanıcının rahatsız olduğu ve teknik servislerden destek aldığı konular arasındadır. Bu cihazlar için tasarlanan koku giderici ürünleri kullanabilir buzdolabınızı deodorize edebilirsiniz. Kullanıcı deneyimlerine göre bu koku giderici ürünlerin 6 ay kadar ömürleri vardır.

Buzdolabı Su Filtresi Değişimi

Buz yapıcı olarak da bilinen su dağıtım filtresinin en az 6 ayda bir değiştirilmesi gerekmektedir. Buzdolabı bakımı aşamasında en çok kullanılan bölümlerden bir tanesidir. Böylece su dağıtımında sorun olmayan buzdolabı, arızalarını en aza indirir ve soğutma sorunu ile karşılaşmaz.

Yazar hakkında

bayservis administrator

Bir cevap yazın

Call Now ButtonTıkla Ara