“Buzdolabım Soğutmuyor” Sorunu: Ne Yapabilirim?

ilebayservis

“Buzdolabım Soğutmuyor” Sorunu: Ne Yapabilirim?

Buzdolabı ile ilgili sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi soğutma sisteminde meydana gelen çalışmama durumudur. Hatta Google üzerinde yapılan araştırmalarda en çok karşılaşılan aramalar tamamen “buzdolabım soğutmuyor ne yapabilirim?” üzerine kurulur. Bu nedenle bu sorunun nedenleri ve varsa çözümleriyle ilgili sizlere bilgi vereceğiz.

Eğer bir buzdolabında soğukluk sorunu mevcutsa, kısa süre içerisinde yiyecekleriniz bozulacak demektir. Bu sorunun farklı nedenleri vardır.

Buzdolabım Neden Soğutmuyor?

No-frost buzdolabı soğutmama sorunu veya diğer özelliklere sahip buzdolaplarında soğutmama sorunu, sık karşılaşılan sorunlardandır ve bunun farklı nedenleri vardır. Bunlar; elektrik devresi, buzdolabı kapağı veya buzdolabının içerisinde yer alan boru sistemlerinden kaynaklanıyor olabilir.

Fan motorunda sorunlar olabilir veya hava akış kanallarını tıkayacak kadar buzlanmalar oluşmuş olabilir. Hatta daha teknik anlatımlar gerekirse, kompresör presyonlarında zayıflık, sistem içerisinde akışkan ve soğutucu gazın yer almaması da söylenebilir. Bazı buzdolabı sorunları tespitlerinde ise soğutmama sorununun nedeninin kapaklarının açık kalmış olabileceği ve karlanma yapmış olabileceği de söylenmiştir. Kart veya kit grubunda da arıza olabilir. Buzdolabı modelleri göre farklı sorunlar meydana gelebilir. Peki bu sorunlarla nasıl baş edeceksiniz?

Buzdolabım Soğutmuyor Ne Yapmalıyım? Evde Buzdolabı Sorunu Çözme Yöntemleri

Eğer siz de yukarıdaki sorunlardan herhangi bir tanesi nedeniyle buzdolabınızda soğutma problemi yaşıyorsanız, öncelikle dolabınızın içini tamamen boşaltın. Soğutma sorununuz için aşağıdaki maddeleri uygulayın:

  • Boşalttığınız dolabın fişini çekin.
  • 4 saat bekleyin. (Buzdolabının kapağı açık olmalıdır.)
  • 4 saat sonra fişini takın ve soğutma durumunu kontrol edin.
  • Kapak ve kapak lastiklerini kontrol etmeyi unutmayın.
  • Buzdolabı lastikleri esnekse dışarıdan hava alıyor demektir.
  • Soğutma sorunu buzdolabı lastiklerinden kaynaklanıyor olabilir.
  • İç kısımda yer alan düğmeye bastığınızda ses gelmiyorsa üst fan çalışmıyor demektir.

Buzdolabı Lastiklerini Nasıl Kontrol Ederim?

Buzdolabı lastiklerinin gevşeyip gevşemediğini kontrol etmek için işte size basit bir yöntem:

Lastiklerin esnek olup olmadığını anlamak için dolabı kapatmadan lastikler arasına bir tane kağıt koyun ve daha sonra dolabı kapatın. Eğer buzdolabı kapağını kapadıktan sonra o kağıt kolaylıkla çekilebiliyorsa, lastikleriniz gevşemiştir ve değişme vakti gelmiştir. Bunun için en yakın yetkili servisten destek almanızı öneririz. Çünkü buzdolabı soğutma sorunu tamamen lastiklerin gevşemesinden dolayı kaynaklanıyordur. Yetkili servislerden genel bir kontrol yaptırmasını ve yeni bir buzdolabı almaktan kurtulmayı isteyebilirsiniz.

Buzdolabı Fanı Çalışmıyor: Buzdolabı Fanından Ses Gelmiyor Ne Yapabilirim?

Eğer buzdolabınız içerisinde yer alan fan düğmesine bastığınızda ses gelmiyorsa, fanı çalışmıyordur ve bu da soğutma sorununun tetikler. Bu nedenle fan kontrol veya değişimi için mutlaka yetkili servise başvurmanız gerekmektedir.

Buzdolabınız için yetkili servisten bilgi ve fiyatlandırma alabilirsiniz!

Buzdolabı Servisi / Tamiri İçin TIKLAYIN

Buzdolabı Bölümlerine Göre Sorunlar Değişebilir

  • Buzdolabı Alt Kısmı Soğutmuyor: Teknik servisten destek almadan önce sorunun nedeni veya çözülüp çözülmeyeceğiyle ilgili kendiniz kontrol etmek isteyebilirsiniz. Bu aşamada yukarı bahsettiğimiz maddeleri gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. Ancak dolabı çalıştırırken dolap kapağının kapandığından emin olmak gerekir. Buzdolabı çalışıyor ama soğutmuyor diyorsanız; bunun nedeni üst kısımdaki fanların çalışmaması olabilir. Bu fan çalışmadığında rezidanslar ısınır ve yanar. İç bölümdeki düğmeye basarak fanların çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.
  • Buzdolabı Üst Kısmı Soğutmuyor: Tüketici tarafından yapılan yukarıdaki müdahaleler sonuç vermiyorsa, buzdolabında daha büyük sorunlar oluşturmamak için muhakkak yetkili servis ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Teknik servis, gerekli kontrolleri yaptıktan sonra; buzdolabı filtresinde tıkanma, buzdolabı kompresör arızası, buzluğun arkasında bulunan evaporatörün kar kaplanması, rezidans yanması gibi sonuçlar çıkarabilir. 

Unutmayın ki; teknik servis ile buzdolabı sorununuzu kalıcı olarak çözebilirsiniz. Buzdolabı fiyatlarının yüksek olmasından dolayı ise birçok kullanıcı, mevcut buzdolapları için gerekli bakım ve onarım işlemlerini yaptırma konusunda yetkili servislerden destek almaktadır.

Teknik Servise Gitmeli Miyim?

Teknik servise gitmeden önce buzdolabınızdaki sorunları anlatarak, tahmini fiyatlandırma ve iş süresi ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Buzdolabı soğutma sorununun nedenine göre teknik servisten farklı fiyatlandırmalar alırsınız. Bu tür ürünlerin uzun süre kullanılması planlandığı ve aynı zamanda buzdolabı fiyatlarındaki artışlar nedeniyle, teknik servis ile çok daha düşük bir maliyete bu gibi hizmetlerin alınması, buzdolabınızın ömrünü uzatacak ve sağlıklı bir kullanım oluşturulacaktır. Bu nedenle eğer evde buzdolabı soğutma sorununu çözemediyseniz, bulunduğunuz lokasyona hizmet veren teknik servislerle iletişime geçmeniz tavsiye edilmektedir.

Yazar hakkında

bayservis administrator

Bir cevap yazın

Call Now ButtonTıkla Ara