Buzdolabında Terleme Sorunu – Buzdolabı Neden Terler?

ilebayservis

Buzdolabında Terleme Sorunu – Buzdolabı Neden Terler?

Buzdolabı insanların en çok kullandığı ve ihtiyaç duyduğu eşyaların başında gelir. Bu nedenle bu ürünlerin düzenli bakımlarının yapılması, sağlıklı bir şekilde çalışması ve anlaşılması gerekir. Buzdolapları, içerisinde barındırdığı soğuk hava sayesinde bakterilerin üremesini engeller ve yiyecekleri uzun süre saklayabilir. Ancak zaman zaman bazı sorunlar meydana gelir. Bunların başında da buzdolabı terleme problemi vardır.

Uluslar arası standartlara göre buzdolaplarının içerisindeki yüzeyde su damlalarının bulunmaması gerekir. Belirli hava şartları veya kullanım farklılıklarından dolayı zaman zaman bu sorunla karşılaşmak doğaldır. Buzdolabı terlemesi olarak isimlendirilen bu sorun, farklı nedenlerden dolayı oluşmuş olabilir.

Buzdolabı Dış Camında Buğulanma

Aşağıdaki nedenlerden dolayı, buzdolabı dış camında buğulanma söz konusu olabilir. Hem iç hem de dış bölümlerde buğulanma veya terleme gözlenmesi bazı sorunlar olduğuna işaret eder.

 • Hava sıcaklığının yüksek olması
 • Buzdolabının doğrudan güneş ışığına maruz kalması
 • Buzdolabının sıklıkla açılıp – kapanması
 • Fitillerinde çürüme veya deforme olması
 • Kapağı açık bir şekilde sıvı unutulduğunda

Bu durumlar söz konusu ise buzdolabında terleme sorunu ile karşılaşmak kaçınılmazdır. Ancak yine de teknik servisten bu konuyla ilgili destek almanı, bu sorunun neden oluştuğu konusunda emin olmalı ve gerekli önlemleri almanız gerekir.

Buzdolabında Terleme Problemi

 1. Buzdolabında gerçekleşen terleme, aslında bir hal değişimidir. Buzdolabı içerisinde bulunan su buharının yoğuşması, su damlacıklarının meydana gelmesine neden olur. İlk olarak nemlenme olarak oluşan bu durum daha sonra su damlacıkları halini alır.
 2. Buzdolabı kapısının sık sık açılıp kapatılması demek, dışarıdaki sıcak havanın sürekli olarak buzdolabına girmesi demektir. Bu da buzdolabında terleme nedenlerinin başlıcasıdır. Bunun önüne geçmek için buzdolabı kapaklarının sık sık açılmaması ve ayrıca aralık bırakılmadığından da emin olunması gerekir. Sürekli olarak açılıp kapanması buzdolabının fazla enerji harcamasına ve sıcak hava ile temas eden yiyeceklerin daha kısa sürede bozulmasın neden olacaktır.
 3. Buzdolabı üzerindeki lastik contanın gevşemiş veya aşınmış olması, buzdolabı içerisine sıcak hava girmesine neden olur. Bu da buzdolabı bakımının ne kadar önemli olduğu, conta değişimi yapılmadığında ne tür sorunlarla karşılaşılacağının habercisidir. Lastiklerdeki deformasyonlar sıcak havayı içeri sokacak ve buzdolabında yine terleme oluşacaktır.
 4. Buzdolabına tencere, tava veya herhangi bir kap içerisinde yemek koyulmadan önce soğumasını beklemenin bir sebebi vardır. Buzdolabı içerisine koyulan sıcak yemek, buzdolabında terlemeye sebep olur. Sıcak yemeklerde buharlaşma devam eder. Bu nedenle yemeklerin soğuması beklenmelidir.

Görüldüğü gibi buzdolabında terleme sorunu için birçok farklı neden olabilir. Bu nedenler size mantıklı gelmiyorsa ve terlemenin teknik bir sorundan dolayı oluştuğunu düşünüyorsanız, en yakın teknik servis ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Buzdolabındaki herhangi bir arızadan dolayı terleme oluşuyor olabilir.

Buzdolabı Dış Yüzeyi Terleme Yapıyor, Ne Yapmalıyım?

Hava sıcaklığının düşük olduğu günlerde, buzdolabında herhangi bir sorun olmasa bile dış yüzeyinde terleme oluştuğu görülebilir. Bu durum nemliliğin yüksek olduğu hava sıcaklığından dolayı kaynaklanmaktadır. Sorunun nem oranından kaynaklandığını tespit ettiyseniz; enerji tüketiminde de azalma sağlayacak olan termostatın en sıcak seviyeye ayarlanması tavsiye edilir.

Eğer normal sıcaklık derecesi ve nemlilik oranının olduğu günlerde buzdolabı dış yüzeyinde terleme oluyorsa, bakım zamanı gelmiş olabilir. Buzdolabındaki sorunun tespiti ve bakımının yapılması için teknik servis ile iletişime geçebilirsiniz. Dış yüzey terlemesi yani harici terleme; buzdolabı duvar sıcaklığının çok düşük seviyede olmasına neden olarak zayıf veya kusurlu yalıtımdan dolayı oluşuyor olabilir. Hatta buzdolabı duvarına hava sızdıran bir kauçuk şerit de aynı sorunun nedeni olabilir. Termostat ve kompresördeki sorunlar da aynı şekilde buzdolabı dışındaki terlemeye neden olabilir. Bu nedenle emin olmadığınız anlarda mutlaka bir teknik servis ile iletişime geçmeniz önerilmektedir.

Buzdolabı İç Yüzeyi Terleme Yapıyor, Ne Yapmalıyım?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi; buzdolabı içerisindeki terleme, buzdolabı içine sıcak havanın bir şekilde sızabiliyor olmasından kaynaklanabilir. Kapıdaki lastik şeridin nem süzememesi nedeniyle, aşınmasından dolayı içeriye sıcak hava sızdırması nedeniyle buzdolabında terleme meydana geliyor olabilir.

Ayrıca sık sık kapısının açılması, sıcak yemek koyulması, ağzı açık sıvı koyulması da aynı soruna neden olan davranışlardandır.

Buzdolabı Terlemesini Engellemek İçin Ne Yapmalıyım?

 • Kapağı olmayan sıvı veya gıda yerleştirmeyin!
 • Termostatı soğuk günlerde minimuma, sıcak günlerde maximuma getirin!
 • Buzdolabı bakımı yaptırın!
 • Buzdolabı lastik şeritlerini düzenli olarak değiştirin!
 • Buzdolabının düzgün monte edildiğinden emin olun!
 • Doğrudan güneşe maruz bırakmayın!
 • Buzdolabını sıklıkla açıp kapamayın!
 • Buzdolabı kapağının tam olarak kapandığından emin olun!

Yazar hakkında

bayservis administrator

1 yorum

Mujgan UnalYayın tarihi4:35 pm - Eki 2, 2019

Dolabimiz terleme yapiyir servisi cagirdigimizda hemeb sensor degisecek dedi sizce dogru mu?

Bir cevap yazın

Call Now ButtonTıkla Ara